• Przedszkole

• Znalezione obrazy dla zapytania dzieci w przedszkolu

Oświata przedszkolna na naszym terenie nie miała zbyt głębokich korzeni. Początki sięgają lat międzywojennych. W tym okresie przedszkola zwane były ochronkami.

Pierwsza ochronka w Chorzelach powstała dzięki zamożnej rodzinie Kwietniewskich – ówczesnych mieszkańców Chorzel, wrażliwych na biedę miejscowych dzieci. Byli to wielcy społecznicy. Mieli troje dzieci (dwóch synów i córkę0. Ojciec był urzędnikiem u notariusza, a matka nauczycielką. Dzieci zdobyły wykształcenie pedagogiczne. Realizując swoje marzenia, państwo Kwietniewscy założyli pierwszą ochronkę w Chorzelach na przełomie 1932-1933 r. Mieściła się ona w domu państwa Gadomskich przy ulicy Grunwaldzkiej. Nauczycielka była oczywiście pani Kwietniewska. Ochronka składała się z jednej 20-30 osobowej grupy dzieci, zwykle uchodzących za najbiedniejsze. Kucharką była pani Kąkiel.

Przykładowy jadłospis wyglądał następująco :

Śniadanie – bułka i słodka kawa a z mlekiem,

Obiad – zupa i kromka chleba;

Ochronka ta istniała do 1938 roku. W tym miejscu jako ciekawostkę należy dodać, że pani Kwietniewska wiele uwagi poświęcała fizycznemu rozwojowi dzieci. Zawodnicy z Chorzel brali udział w zawodach w Spale, osiągając dobre wyniki. Od 1938 roku ochronkę prowadziła pani Helena Skubik, której działalność w 1939 roku przerwał wybuch II wojny światowej.

W latach powojennych, kiedy dorośli pochłonięci byli odbudową zniszczeń i stabilizacją życia, zaistniała potrzeba utworzenia przedszkola w trosce o bezpieczeństwa dzieci. Już na początku 1946 roku powstało ono również  na ulicy Grunwaldzkiej, tylko po przeciwnej stronie. Kierowniczką była pani Janina Wyszkowska. Złe warunki lokalowe były przyczyną przeniesienia go do innego budynku. Od 1948 roku przedszkole funkcjonowało u państwa Nyśków przy ulicy Zarębskiej. Mieściło się ono w trzech salach, ze słabym zapleczem kuchennym, brakiem bieżącej wody i sanitariów. Plac zabaw był bardzo mały. Kierowniczką przedszkola zarówno w jednym jak i w drugim miejscu była pani Janina Wyszkowska, a nauczycielką, od 1950 roku pani Maria Kobylińska, a od 1970 roku pani Irena Orzoł (do chwili obecnej mieszkanki Chorzel)

W 1970 roku zaszły zmiany kadrowe. Pani Janina Wyszkowska odeszła na emeryturę, a stanowisko kierowniczki objęła pani Maria Kobylińska. W 1971 roku pracę w przedszkolu podjęła pani Grażyna Rumińska, która pracowała krótko, bo do 1975 r. w którym to rozpoczęła prace pani Jadwiga Kucińska, a od 1977 r pani Jadwiga Krysik.

Przedszkole pracowało 10 godzin dziennie od 6.30.do 16.30. W tych trudnych warunkach lokalowych przebywało ponad 60 dzieci, w wieku od 3 do 6 lat.

Dzieci wciąż przybywało, a przedszkole nie spełniało wymagań sanitarnych, powstała więc potrzeba wybudowania nowej placówki. Po długich staraniach władz gminno – oświatowych w grudniu 1979 roku przedszkolaki z ulicy Zarębskiej przeniosły się do nowo wybudowanego obiektu przy ulicy Wesołej 1. Nowa placówka była jasna i przestronna. Pięć dużych sal wyposażonych w nowe mebelki i zabawki, piękne zaplecze gospodarcze oraz obszerny, urządzony plac zabaw. Dyrektorem nowej placówki została pani Barbara Makowska. Problem mieszkańców Chorzel został rozwiązany. Dzieci matek pracujących przebywały w komfortowych warunkach, pod troskliwa opieką nauczycielek, których przybywało wraz  ze zwiększającą się liczbą dzieci. I tak kolejno były zatrudnione: Małgorzata Walc, Lilla Więckowska, Krystyna Grabowska, Zofia Krawczyk, Regina Chabińska, Agata Żechowska i Anna Kardaś.

Od września 2003 roku funkcję dyrektora pełni pani Jadwiga Krysik, wyłoniona w drodze konkursu.

Przedszkole przez 25 lat było miejscem, w którym dzieci miały możliwość wszechstronnego rozwoju, a nie tylko pobytu przez określoną liczbę godzin w placówce opiekuńczej.

Przedszkole dzisiaj

Zasadnicza zmiana w funkcjonowaniu przedszkola nastąpiła 1 maja 2012 roku W tym dniu przedszkole swoje funkcjonowanie rozpoczęło w budynku internatu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wł. St. Reymonta w Chorzelach na okres budowy nowego obiektu. Budowa trwała ponad 2 lata.

Od 22 września 2014 r. przedszkole mieści się w nowym budynku przy ulicy Wesołej 1.  Uroczyste otwarcie nastąpiło 29 września 2014 roku. Obiekt jest nowoczesny i bardzo przestronny. Nasza placówka funkcjonuje wspólnie z oddzielnymi jednostkami tj. Żłobkiem Miejskim  oraz Klubem Dziecięcym w Chorzelach.

Przedszkole spełnia swoją misję i wizję. Dzieci z każdej grupy mają zapewnione miejsce na wyprawkę, sale są wyposażone w zabawki oraz pomoce dydaktyczne.

W przedszkolu oprócz zajęć i zabaw wynikających z podstawy programowej wychowania przedszkolnego, biorą udział w prezentacjach artystycznych, konkursach, spotkaniach rodzinnych, plenerowych biesiadach, wycieczkach. Ponadto  mogą uczestniczyć w zajęciach dodatkowych z rytmiki, występach teatralnych i religii.

Dyrektorem przedszkola od 2003 roku do lipca 2018 była p. Jadwiga Krysik, ktora aktualnie przebywa na emeryturze. W dniu 27.07.2018 r. obowiązki dyrektora zostały przekazane p. Annie Lipińskiej.

Od 01.09.2023 r. dyrektorem Przedszkola Samorządowego w Chorzelach została p. Małgorzata Andruszkiewicz.