Współpraca w placówce
Współpraca wewnątrz placówki dotycząca żywienia
intendent – kuchnia
Pani intendent ze swojej strony postara się by jadłospis był jak najbardziej urozmaicony i naturalny. Zapewnia dbać o jak najlepszą jakość zakupowanych artykułów spożywczych potrzebnych do przygotowywania posiłków. Potrawy bedą przygotowywane z zachowniem wszystkich wymogów sanitarnych, higenicznymi (GHP), dobrymi praktykami higenicznymi przetważania produktów oraz systemów Haccap. Zapewne nie będzie to żadną trudnością , nasza kuchnia w przedszkolu wraz z jej wyposażeniam jest jak na najwyższym poziomie, co zapewnia nam przestrzeganie wszystkich wymaganych procedur. Otawrta jest również na wszelkie sugestie i opinie państwa dotyczących żywienia waszych dzieci, w razie jakichkolwiek wątpliwości zapraszamy do spotkania i omówienia problemu, nie ukrywamy iż czekamy również na te miłe spostrzeżenia :). Będziemy organizować pogadanki na temat zdrowego żywienia z panią intendent.
kuchnia – nauczyciele, panie do pomocy
Nasze panie kucharki dołożą wszelkich starań, by menu było ciekawe, smaczne, ładnie podane, kolejne zadanie przed paniami do pomocy i nauczycielami. Nauczyciele uczą dzieci również właściwego zachowania przy stole , które polega na estetyce jedzenia i przestrzeganiu ogólnie przyjętych zwyczajów. Panie do pomocy postarają sie zachęcać dziecko do podawanego posiłku. Nie bedą używać zwrotów (pasty dzieci i tak nie zjedzą, rany zupa dyniowa, najlepiej bułka z masłem), dzieci to bardzo dobrzy obserwatorzy. Uśmiech u naszych pań do pomocy jest niezbedny przy serwowaniu posiłku, wyraża więcej nić tysiąc słów. Jeśli dziecko zobaczy skrzywioną minę, duża szansa, że nawet nie skosztuje. Dlatego nasze panie dołożą wszelkich starań, aby wasze dzieciaki spożywały posiłki w bardzo przyjaznej i wesołej atmosferze.Tymczasem kuchnia może zapowiedzieć nauczycielom, że w czwartek mamy zupę z brokuła. Nazwiemy go zupą Shreka, a nasze panie nauczycielki zapoznają dzieci z brokułem. Niech się z nim zaprzyjaźnią.(czynności takie będziemy powtarzać przy innych potrawach)
Współpraca z rodzicami
Podobnie jak nauczyciel może zachęcić lub skutecznie zniechęcić dziecko do zjedzenia danej rzeczy, może to zrobić rodzic. Oj tak, rodzice mają moc! Ciężko każdemu mówić co robić, a czego nie, przygotowana jest dla rodziców pomoc w przekazywaniu dziecku co jest w naszym dzisiejszym menu ,wywieszona zaraz obok jadłospisu, może pomóc .
Jak dziecko może skosztować czegoś, co nie koniecznie jest ulubione, jeśli będzie słyszało :
Co dziś na obiadek ? (w meni nie koniecznie to co dziecko lubi) jak nie chcesz to nie musisz jeść.
Proszę nie nakładać tej pasty bo moje dziecko jej nie lubi i nie zje (dziecko to słyszy).
Dziś kasza znowu… ale możesz zjeść ziemniaki w domu jak nie masz ochoty.
Nie ulega wątpiliwości, że państwa zdanie i opinia o tym co byście chcieli żeby spożywało wasze dziecko w przedszkolu jest dla nas najważniejsza i to jest naszym priorytetem, lecz to chodzi o zdrowie i bezpieczeństowo dla waszego dziecka (dziecko najedzone czuję się szczęśliwe i bezpieczne). Wszystkie nasze starania są dla dobra wspólnego was rodziców i całej naszej placówki.
Współpraca z sanepidem
Sanepid to słowo, które samo w sobie budzi postrach. Niestety, tutaj też dużą rolę odgrywa czynnik ludzki, bo na kontrolę przychodzi człowiek . Są rzeczy, o które warto zadbać, by osoba kontrolująca mogła wydawać tylko pozytywne opinie. Dlatego, drodzy rodzice, doceńcie wkład przedszkola w kształtowanie zdrowych nawyków u smyków. Pomóżcie placówce, współpracujcie, sami też zapoznawajcie dzieci ze zdrowych jedzeniem, zaprzyjaźniajcie z warzywami i jedzcie je wspólnie przy stole.
współpraca – dyrektor, kuchnia, nauczyciele, rodzice, dzieci. Każdy element układanki powinien współpracować, wiedzieć co się dzieje i w jakim celu. Tylko wtedy cała układanka będzie zwieńczona sukcesem