Informacja dotycząca rekrutacji do publicznego przedszkola, oddziałów przedszkolnych oraz klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Chorzele w roku szkolnym 2024/2025
Rekrutacja do przedszkola i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Chorzele na rok szkolny 2024/2025
Do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej przyjmuje się kandydatów zamieszkałych na obszarze danej gminy.
W przypadku większej liczby kandydatów niż liczba wolnych miejsc, na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę łącznie kryteria, określone w art. 131 ust. 2 ustawy z dnia 16 grudnia 2016r. Prawo oświatowe. Kryteria określone w ustawie mają jednakową wartość.
Tab. nr 1 Kryteria ustawowe w I etapie postępowania rekrutacyjnego do publicznego przedszkola i oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie kryteriów:
Lp.
Kryterium
Dokumenty potwierdzający spełnianie kryterium
1.
Wielodzietność rodziny kandydata
Oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata. Jest to rodzina, w której wychowuje się troje lub więcej dzieci (łącznie z kandydatem).
2.
Niepełnosprawność kandydata
Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność lub orzeczenie o niepełnosprawności, lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
3.
Niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata
Orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
4.
Niepełnosprawność obojga rodziców kandydata
Orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenia równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
5.
Niepełnosprawność rodzeństwa kandydata
Orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
6.
Samotne wychowywanie kandydata w rodzinie
Prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację lub akt zgonu oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem.
7.
Objęcie kandydata pieczą zastępczą
Dokument poświadczający objęcie dziecka pieczą zastępczą zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeżeli po zakończeniu tego etapu publiczne przedszkole, oddział przedszkolny w publicznej szkole podstawowej nadal dysponuje wolnymi miejscami, na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę kryteria określone przez organ prowadzący.
Tab. nr 2 Kryteria dla II etapu postępowania rekrutacyjnego do publicznego przedszkola i oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie kryteriów oraz z odpowiadającą im liczbą punktów:
L.p.
Kryterium
Liczba punktów
Dokumenty niezbędne do potwierdzenia kryteriów
1.
Dziecko obojga rodziców (prawnych opiekunów, rodzica zastępczego) pracujących, z udokumentowanym zatrudnieniem lub prowadzących działalność gospodarczą albo gospodarstwo rolne.
Kryterium stosuje się również do rodzica samotnie wychowującego dziecko.
80
Dokument poświadczający zatrudnienie (od każdego z rodziców):
- zaświadczenie z zakładu pracy,
- oświadczenie rodzica o prowadzeniu działalności gospodarczej,
- zaświadczenie z Urzędu Gminy o prowadzeniu gospodarstwa rolnego itp.
2.
Kandydat w danym roku szkolnym podlega obowiązkowi odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego.
40
Wniosek o przyjęcie do przedszkola
3.
Zadeklarowanie przez rodziców (prawnych opiekunów, rodzica zastępczego) kandydata korzystania przez niego z pełnej oferty przedszkola, tj. bezpłatnego nauczania, wychowania, opieki i posiłków (po czasie podstawy programowej w wymiarze 5 godzin) powyżej 5 godzin dziennie.
10
Oświadczenie rodzica (prawnego opiekuna, rodzica zastępczego), dotyczące deklarowanego czasu pobytu dziecka w przedszkolu (powyżej 5 godzin).
4.
Dziecko z placówki opiekuńczo-wychowawczej oraz dziecko z rodziny objętej nadzorem kuratorskim lub wsparciem asystenta rodziny.
30
Oświadczenie rodzica (prawnego opiekuna, rodzica zastępczego).
5.
Rodzeństwo dziecka kontynuującego wychowanie przedszkolne w tym samym przedszkolu.
10
Oświadczenie rodzica (prawnego opiekuna, rodzica zastępczego).