Informujemy, iż w dniu 25 czerwca 2014 r. godz.930 odbędzie się teatrzyk pt. "WRÓŻKI"w budynku Ośrodka Upowszechniania Kultury w Chorzelach przy ul. Ogrodowej 7, 06-330 Chorzele.
Zapraszamy wszystkie dzieci
Informujemy, iż w dniu 25 czerwca 2014 r. godz.930 odbędzie się teatrzyk pt. "WRÓŻKI"w budynku Ośrodka Upowszechniania Kultury w Chorzelach przy ul. Ogrodowej 7, 06-330 Chorzele.
Zapraszamy wszystkie dzieci
W ramach projektu Powiat Przasnyski Stolicą Kultury odbył się w minioną niedzilę II Historyczno - Kulturalny Jarmark Chorzelski.Pomimo niezbyt sprzyjającej pogody przybyło wiele mieszkańców. Na scenie wśród rzeszy artystów wystąpiły również nasze przedszkolaki. Wychowawca pani Lilla Więckowska przygotowała montaż słowno - muzyczny i wystąpiła wraz ze swoją grupą 6-latków. Na początek dzieci zatańczyły "Polkę klaskową", następnie zaśpiewały piosenkę ludową "Jadą goście jadą". Kolejnym punktem występu dzieci z grupy V była ludowa piosenka "Laboga dziewczyny", którą zaśpiewały wspólnie.Bardzo znaną piosenkę "Zielony mosteczek" pięknie zaśpiewała Natalia Tłoczkowska. Odbiegając trochę od tematu piosenek ludowych, Natalka Tłoczkowska i Oliwier Ciborowski zaśpiewali "Piosenkę turystyczną" wyrażającą ogromną tęsknotę dzieci za wakacjami i odpoczynkiem.Ostatnim punktem występu przedszkolaków był taniec ludowy "Koziorajka".
Jak zwykle występy najmłodszych cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Dzieciaki dostały ogromne brawa od publiczności. Cała nasza przedszkolna społeczność cieszy się z możliowści wzięcia udziału w tak miłym i pouczającycm przedsięwzięciu.
WYSTĘP ZALICZAMY DO UDANYCH!!!
Sukces Twojego dziecka zależy również do Ciebie
"Kocham Cię! Jesteś wyjątkowy! - często powtarzaj to swojemu dziecku"
Pomożesz dziecku, gdy:
Ulotka została opracowana przez nauczycielki Przedszkola Samorządowego w Chorzelach, będą rozdawane Rodzicom przez wychowawców w salach.
Żółty to jeden z najcieplejszych barw z całej gamy kolorów. Dzieci zapytane, co dla nich oznacza kolor żółty, odpowiadały:słońce, siła, radość, wiosna i plaża.Te skojarzenia był inspiracją do zabawy podczas ŻÓŁTEGO DNIA z okazji I Dnia Lata, który obchodziliśmy 18 czerwca 2014 r. W tym dniu każdy z przedszkolaków i pracowników miał na sobie coś żółtego.Po zrobieniu wspólnego zdjęcia przed internatem dzieci z wychowawcami udali się na plac zabaw. Zabawę rozpoczęły taki piosenki jak :" Jeśli umiesz to i wiesz", "Mało nas do pieczenia chleba" oraz "Rusałka". Przy słonecznych pląsach towarzyszyli nam uczniowie z pobliskiej Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Chorzelach przy udziale p. Iwony Rogowskiej. Słoneczny dzień upłynął dzieciom w miłej i ciepłej atmosferze lata.
Nasz podopieczny z grupy II - Maksymilian Krawczyk otrzymał I miejsce w VIII Gminnym Konkursie Plastycznym pt. "Wędkarz w oczach dziecka" w kategorii : Przedszkola i Oddziały przedszkolne. Maks otrzymał pamiątkowy dyplom oraz książkę pt. "Opowieści o zwierzątkach".
W dniu 21 maja 2014 r. w grupie maluchów odbyły się zajęcia plastyczne dla najmłodszych dzieci tj. lepienie w glinie oraz masie solnej, które poprowadziła p. Tatiana Tadra - mama Igi.Pani Tatiana zaproponowała dzieciom ciekawe zajęcia podczas, których wykorzystała zwykłe produkty spożywcze takie jak : mąka, sól oraz woda. Dzieci razem z panią prowadzącą przygotowały własnoręcznie masę solną, z której tworzyli różnego rodzaju serduszka i ciasteczka, natomiast z gliny zrobiły odlewy swoich rączek. Wszystkie wytwory małych artystów będą wykorzystane już wkrótce !
Dzieci podczas zajęć kształtowały zdolności manualne i konstrukcyjne. Lepienie w glinie wpływa w znaczący sposób na rozwój wyobraźni przestrzennej i myślenia abstrakcyjnego. Co więcej zabawy z masami usprawniają motorykę dziecka, rozbudzają zmysł estetyczny, wyobraźnię oraz kształtują orientację przestrzenną.
Warsztaty zaproponowane przez p.Tatiane spotkały się z wielką radością wśród dzieci i nauczycielli. Mamy nadzieję, że wkrótce powtórzymy takie zajęcia!
Dwie grupy 5 -latków w dniu 12 czerwca 2014 r. (czwartek) wybrała się na wycieczkę do Olsztyna. Przedszkolaki wraz z opiekunami zwiedziły Stare Miasto oraz Zamek, następnie udali się do Teatru Lalek na przedstawienie pt. " Bajka o szczęściu ". Ostatnim punktem była największa atrakcja dla dzieciaków czyli Figlolandia, w której maluchy bawiły się najlepiej po całym dniu wrażeń. Przedszkolaki pełne emocji wróciły do domów i już nie mogą doczekać się nastepnej wycieczki.
W dniu 06.06.2014 r.(piątek) starszaki wybrały się wraz z wychowawcami na wycieczkę do Parku Dinozaurów koło Białegostoku. Na miejscu pan przewodnik oprowadził grupę po parku i przybliżył im postać dinozaurów, które żyły kilka milionów lat temu.Dzieci z ogromną ciekawością oglądały monstrualne posągi zwierząt oraz dowiedzieły się wielu ciekawostek na ich temat.Grupa starszaków miała również okazję wysłuchać odgłosów tych groźnych gadów. Po zwiedzaniu dzieci miały czas na posiłek w czasie wspólnego biesiadowania podczas palenia ogniska. Główną atrakcją dla dzieci był Park Rozrywki:park linowy, autodrom oraz kolejka górska. Na terenie parku była możliwośc zakupu pamiątek. Zmęczeni i pełni wrażeń wrócili szczęścliwie do Chorzel.
We wtorek 2 czerwca 2014 r. starszaki z naszego przedszkola wybrały się z wizytą do Urzędu Miasta i Gminy w Chorzelach pod opieką pani Agnieszki Grabowskiej. Zostały tam powitane przez panią burmistrz Beatę Szczepankowską.Dzieci miały okazję zobaczyć gabinet burmistrza oraz biura znajdujące się w budynku.Dowiedziały się na czym polega wykonywanie zadań osób tu pracujących, z jakim sprawami zwracają się interesanci do burmistrza oraz jakie inwestycje planowane są w najbliższym czasie. Jedną z atrakcji było zwiedzanie całego urzędu oraz zrobienie sobie zdjęcia na fotelu burmistrza.Starszaki zadawały pytania, na które otrzymywały wyczerpujące odpowiedzi. Podczas wizyty nie zabrakło słodyczy i drobnych pamiątek. W dowód wdzięczności za tak miłe spotaknie pani Agnieszka Grabowska wręczyła pani burmistrz podziękowanie wraz z kwiatami. Kto wie, może w przyszłości któryś z przedszkolaków zostanie burmistrzem gminy Chorzele?Czas pokaże.
Nasze przedszkolaki brały udział w II Festiwalu Piosenki Dziecięcej w Przasnyszu. Konkurencja była ogromna, lecz udało nam się uzyskać I miejsce oraz wyróżnienie.
I miejsce - Miłosz Pyśk 5 lat gr.III
Opiekun - mgr Anna Kardaś
Wyróżnienie - Natalia Chrzanowska 5 lat gr.IV
Opiekun - mgr Małgorzata Walc
Zwyciężcy otrzymali dyplomy oraz zabawki. Gratulujemy!!!
W dniu 1 czerwca 2014 r. odbyło się uroczyste świętowanie 110 rocznicy istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Chorzelach.Impreza została przeprowadzona na placu przy budynku Urzędu Miasta i Gminy w Chorzelach.
Bez wątpienia 110 lat to znaczczący jubileusz, powód do dumy, licznych wspomnień oraz świętowania w gronie przyjaciół OSP Chorzele, dlatego nie mogło zabraknąć również naszej placówki. Z naszej inicjatywy został zorganizowany spektakl w wykoniu pracowników Przedszkola Samorządowego w Chorzelach pt." Jak Wojtek został strażakiem". Dzieci z okazji 110 rocznicy narysowały wiele rysunków przedstawiających zawód strażaka, które zostały zaprezentowane podczas uroczystości.
W spektaklu wystąpiły:
Jadwiga Krysik, Małgorzata Walc, Małgorzata Andruszkiewicz, Lilla Więckowska, Ewa Piotrak, Agnieszka Grabowska,Anna Kardaś, Anna Lipińska, Regina Chabińska, Dominika Jakubowska;
W spektaklu wykorzystano dwie piosenki autorstwa pracowników przedszkola.
Scenariusz spektaklu:
W dniu 30 maja 2014 r. (piątek) nasze przedszkole na krótko odwiedziły kandydatki, które startują o koronę MISS MAZOWSZA 2014.W chwilach ogromnego stresu i nawału obowiązków znalazły chwilę, aby zaprezentować się dzieciom. Na koniec uroczego spotkania zrobiliśmy wspólne zdjęcie na pamiątkę.
Życzymy powodzenia na gali !!!!
Mamusiu pocałuję Cie w brodę,
żebyś miała pogodę.
Mamusiu, pocałuję Cię w oko,
niech Ci słonko świeci wysoko.
Pocałuję Cie w uszko,
bo jesteś moją najmilszą dziewuszką.
Tato, Tato ukochany,
my życzenia Ci składamy.
Przesyłamy jakby z procy,
sto całusów z całej mocy.
Dzień Rodziny w naszym przedszkolu upłynął wspaniałej ciepłej atmosferze. Dzieci bardzo starały się podczas występów dla swoich Rodziców. Każdy wierszyk był powiedziany z głębi serca. Były także piosenki, tańce i upominek dla mamy i taty. Dzieci przygotowane były przez swoje wychowawczynie. Życzenia z okazji święta Mamy i Taty złożyła rodzicom - dyrektor przedszkola pani Jadwiga Krysik. Nie zabrało również poczęstunku dla wszystkich.
Dziękujemy Rodzicom za tak liczne przybycie!
W dniu 14 maja 2014 r. grupa dzieci 6 - letnich wybrała się na "wirtualną" wycieczkę do skansenu w Kadzidle. Dzieci miały możliowść zobaczenia kurpiowskiej zagrody, stare domy, które zachwycały pięknymi wycinankami, meblami, haftowanymi pościelami i serwetkami. Wychowawczyni pani Agnieszka Grabowska opowiedziała dzieciom w jaki sposób przygotowywano posiłki, jak wyglądało pranie i prasowanie itp. Pani Agnieszka ubrana w strój kurpiowski zaprezentowała poszczególne elementy stroju regionalnego. Wszyscy już wiedzieli czym jest "wystek" oraz "czółko". Na koniec spotkania dzieci mogły założyć strój kurpiowski i poczuć się jak w dawnych czasach.
W ramach projektu "Przedszkole w Ruchu" zorganizowane zostały następujące scenariusze w naszej placówce:
Obszar nr 1
SCENARIUSZ ZAJĘĆ MUZYCZNO – RUCHOWYCH
TEMAT ZAJĘĆ: „Zima wokoło – dzieciom jest wesoło”
GRUPA WIEKOWA – 4- LATKI
CELE ZAJĘCIA:
- rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej,
- doskonalenie koordynacji ruchowej,
- wyzwalanie pozytywnych emocji podczas zabaw z muzyką,
METODY:
- bezpośredniej celowości ruchu (zadaniowa),
- zabawowo- naśladowcza,
PRZYBORY: magnetofon, małe, białe piłeczki, kosz, pachołki, białe kartony, płotki, folia
malarska.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Nauczycielka zaprasza dzieci w podróż do zimowej krainy.
1.Zabawa na powitanie
„Hu, hu ha, hu, hu, ha -dzieci uderzają rytmicznie rękoma o uda
Zima wcale nie jest zła – dzieci klaszczą w ręce
My się zimy nie boimy – dzieci tupią nogami
I wesoło się bawimy „– dzieci podskakują
2.Zabawa muzyczno – ruchowa „Zamarznięte figury” (metoda C. Orffa)
Dzieci przy muzyce tańczą na śniegu, na przerwę w muzyce mróz zamienia dzieci w
zamarznięte figury.
3.Zabawa ruchowa ”Rzucamy śnieżkami”- doskonalenie celności rzutów
Dzieci ustawiają się jeden za drugim, nauczycielka rozdaje dzieciom po dwie małe, białe
piłeczki (kule śniegowe). Dzieci po kolei próbują wrzucić piłeczki do kosza.
4.Zabawa ruchowa „Idziemy w odwiedziny do bałwanka”- kształcenie równowagi
Dzieci ustawiają się jeden za drugim – idą noga za nogą po wąskiej ścieżce
5.Zabawa muzyczno – ruchowa „Nola” (pedagogika zabawy „Klanza”)
Dzieci przy muzyce naśladują padający śnieg, lepienie śnieżek, rzucanie się śnieżkami, lepią
bałwanki.
6.Zabawa bieżna „Slalom narciarski”
Dzieci biegną slalomem pomiędzy „zaspami” (pachołki).
7. Zabawa ruchowa „Z kry na krę”- rozwijanie skoczności.
Nauczycielka rozkłada białe kartony (kra), dzieci obunóż przeskakują z „kry na krę”.
8.Zabawa ruchowa „Zimowy przekładaniec”- kształcenie równowagi
Dzieci otrzymują od nauczycielki po jednej białej piłeczce, przekładają je pod nogami (raz
pod prawą, raz pod lewą).
9.Zabawa „Lodowy tunel” – czworakowanie
Nauczycielka rozkłada lodowy tunel (płotki przykryte folią malarską), dzieci na czworakach
przechodzą przez tunel (wracają do przedszkola)
10. Zakończenie – dzieci wyciągają kciuki przed siebie i krzyczą na pożegnanie „Cześć”
SCENARIUSZ ZAJĘCIA „GIMNASTYKA WAŻNA SPRAWA DLA NAS DZIECI TO ZABAWA”
Grupa wiekowa: 4,5 latki
Cele ogólne:
wspomaganie rozwoju psychoruchowego dziecka;
kształtowanie poczucia akceptacji samego siebie;
wyczucie własnego ciała;
rozwijanie sprawności ruchowej;
kształtowanie pozytywnych odczuć w kontakcie z innym dzieckiem;
zachęcanie do wspólnej zabawy;
Cele operacyjne:
dziecko kontroluje własne zachowanie;
współdziała w grupie;
swobodnie wykonuje postawione przed nim zadania;
współpracuje z partnerem;
akceptuje siebie i innych;
odczuwa radość ze wspólnej zabawy;
odczuwa odprężenie fizyczne i psychiczne;
rozwija umiejętność relaksowania się.
Metody:
metoda Ruchu Rozwijającego W. Sherborne;
elementy metody P. Dennisona;
metoda relaksu stopniowego wg Jacobsona;
masaż relaksacyjny wg M. Bogdanowicz;
ćwiczenia oddechowe jogi.
Forma: zajęcie z całą grupą;
Środki dydaktyczne: płyta CD z muzyką relaksacyjną, treść masażyku relaksacyjnego wg M. Bogdanowicz, treść opowieści ruchowej
Przebieg zajęć:
1. Część wstępna: Zabawy ruchowe na powitanie:
Wszyscy są, witam was
już zabawę zacząć czas,
Jestem ja, jesteś Ty,
Raz, dwa, trzy.
Kółko małe, kółko duże,
Głowa prosto, ręce w górze.
Schyl się w prawo, schyl się w lewo -
Tak się w lesie chwieje drzewo.
Poranna gimnastyka:
Prawą nogą wypad w przód
I rączkami zawiąż but,
Powrót, przysiad, dwa podskoki,
W miejscu bieg i skłon głęboki.
Wymach rączek w tył, do przodu
I rannego nie czuć chłodu.
Ludzie do ludzi: Dzieci witają się w parach wskazanymi przez nauczyciela częściami ciała, np. głowami, rękami, nosami, itp.
2. Część główna: Ćwiczenia prowadzące do wyczucia własnego ciała: Rozgrzewamy nasze ciało:
Leżenie na plecach i jazda po podłodze;
Ślizganie się na brzuchu po podłodze;
Siedząc, kręcenie się w kółko na pośladkach;
Przeciąganie się i kulenie jak kotek – dzieci leżą na podłodze, na hasło „przeciągamy się” dzieci wyciągają się szeroko jak tylko mogą, na hasło „tulimy się” dzieci tulą się jak kotki;
Relaks przy muzyce – w rytm muzyki tańczą kolejno wskazane przez nauczyciela części ciała: oczy, nos, uszy ręce, nogi, głowa, ramiona, biodra, całe ciało.
Ćwiczenia w parach:
„Lustro” – dzieci w parach siedzą naprzeciwko siebie, jedno z dzieci wykonuje dowolne miny i gesty drugie stara się je naśladować; zmiana ról;
„Dywan” – zwijamy i rozwijamy dywan. Jedno z dzieci leży na podłodze, drugie stara się je turlać w różne strony; zmiana ról;
„Mostek” – jedno dziecko robi mostek, a drugie obchodzi je na czworakach, przechodzi pod, nad, dookoła; powtarzamy to kilka razy, następnie zmiana ról;
Masaż relaksacyjny wg M. Bogdanowicz :
Tędy przeszły słonie,
Potem biegły konie,
Szczypaweczka przeleciała,
Myszka ją dogonić chciała,
Zza kamienia pełznie żmija,
O, o, o już kamień omija,
Myszka jej się wystraszyła,
Tu wskoczyła, tam się skryła,
Relaks – swobodne oddychanie. Ćwiczenie oddechowe – oddech balonowy pompujemy brzuszkowe balony! Dz. kładą się na plecach, uginają nogi w kolanach, a stopy opierają o podłogę. Ręce układają wzdłuż ciała z dłońmi na podłodze. Wolno wciągają powietrze przez nos. Brzuch i klatka piersiowa wzdymają się (lekko unoszą) jak balon napełniony powietrzem. Wypuszczają powoli powietrze przez nos. Brzuch i klatka piersiowa opadają jak balon, z którego wypuszczane jest powietrze. Oddychanie tą techniką wzmacnia płuca i system oddechowy, zwiększa ilość bezpośrednio wentylowanych pęcherzyków płucnych. Ma regulujący wpływ na czynność serca i układ nerwowy. Wpływa korzystnie na pracę narządów jamy brzusznej. Daje uczucie wyciszenia.
Ćwiczenia „razem”:
„Waga” – dzieci chwytają się w parach za ręce i na przemian wykonują przysiady; zmiana ról;
Zabawa w „złap za” – w rytm muzyki dzieci poruszają się po sali na hasło nauczyciela chwytają za np. kolano, łydkę kolegi, głowę, prawe ucho itp.
„Myjnia samochodowa” – dzieci tworzą tunel na kształt myjni samochodowej. Inne dzieci przechodzą powoli środkiem tunelu a pozostałe starają się je jak najdokładniej „umyć” własnymi rękoma – tak jak myjnia myje samochód.
Relaks wg Jacobsona.
Dz. kładą się na plecach z rękami wyciągniętymi wzdłuż ciała i dłońmi odwróconymi do góry. Stopy rozchylają na zewnątrz. Zamykają oczy. Poczynając od stóp, najpierw napinają, potem relaksują każdą część swego ciała (nogi, brzuch, ramiona, twarz). N. zwraca uwagę, by ćwiczenia przebiegały wolno. Dz. oddychają równo, miarowo i spokojnie. Wraz z każdym oddechem rozluźniają się coraz bardziej.
3. Teraz dzieci używają swojej wyobraźni i zamieniają się w różowe chmurki: Dzieci nadal leżą na dywanie. Ciało mają ułożone luźno. Zamykają oczy, oddychają spokojnie i słuchają muzyki połączonej z opowiadaniem bajki.
A teraz wyobraźmy sobie, że jest ciepły, słoneczny dzień. Niech ci się wydaje, że leżysz na różowej chmurze. Całe twoje ciało miękko na niej spoczywa. Wszystkie części ciała toną w chmurze i żadna nie musi nic robić, bo chmura przytrzymuje ją w powietrzu. Leżysz i łagodnie płyniesz z chmurą. Wieje
lekki, chłodzący twoje skronie wiatr. Nad tobą w górze słońce rozlewa swe ciepłe, jasne promienie na cały świat wokół nas. Jest nam bardzo miło i przyjemnie. Chmura unosi cię, kołysze. Niesie w przestworza. Wsłuchujesz się w muzykę, która cię unosi, płyniesz. Wsłuchaj się w ciszę, wtop się w nią. Stopniowo wracamy do rzeczywistości. Delikatnie poruszamy palcami rąk, powoli siadamy i głęboko oddychamy.
4. Zakończenie zajęć: Podziękowanie dzieciom za wspólne zajęcia i pożegnanie grupy „Iskierką Przyjaźni”.
Obszar nr 3
SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH
Temat: W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH – ZABAWY RUCHOWE W LESIE
Prowadząca: mgr Anna Kardaś
Data realizacji: 02.10.2013 r.
Uczestnicy: dzieci 5-letnie
Cele ogólne:
Cele operacyjne: dziecko
Metody:
Formy:
Środki dydaktyczne:
Literatura:
Przebieg:
1. Wyjście do szatni, ubranie się.
2. Marsz parami do lasu.
3. Podanie tematu zajęć.
Nauczyciel przypomina powiedzenie: „W zdrowym ciele, zdrowy duch” i zachęca dzieci do spaceru po lesie oraz wspólnej zabawy.
5. Zabawa naśladowcza „Jesteś moim cieniem
Dzieci dobierają się w pary. Jedno dziecko jest w zabawie człowiekiem, drugie – jego cieniem. „Cień” naśladuje wszystkie ruchy i gesty „człowieka”. Potem następuje zamiana ról.
6. Zabawa ruchowa „Biegnij i wróć”.
Dzieci stoją w rozsypce przed nauczycielem i wykonują jego polecenia, np.:
7. Zawody w skakaniu „Kto dalej”.
Nauczyciel ustawia dzieci w szeregu. Przed nimi rysuje linię odbicia. Zadaniem dzieci jest oddanie jak najlepszego skoku obunóż z narysowanej linii.
8. Zabawa z elementem celowania „Rzuć patyczkiem”.
Nauczyciel kładzie na ziemi duży patyk. Dzieci stają w odległości 2,5-3 m od niego. Rzucają po kolei małymi patyczkami, starając się wcelować w leżący patyk. Każdy celny rzut jest nagradzany oklaskami.
9. Zabawa z piłką „Dobry chwyt”.
Nauczyciel wybiera jedną osobę jako kapitana. „Kapitan” staje z piłką i rzuca nią w kierunku dzieci ustawionych od niego w pewnej odległości tak, aby mogły ją złapać. Kto bezpośrednio złapie piłkę, zajmuje miejsce „kapitana”.
10. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Posągi”.
Nauczyciel wyznacza teren do zabawy. Dzieci biegają w rytmie granym przez nauczyciela na tamburynie. Na hasło: „Marmurki i posągi” dzieci zatrzymują się i przybierają pozę rzeźby. Kto się poruszy, zanim zabrzmi instrument, odpada z zabawy.
11. Podziękowanie dzieciom za aktywny udział w zabawach.
12. Marsz parami do przedszkola.
13. Powrót do przedszkola.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH
Temat: RUCH TO ZDROWIE – ZABAWY W OGRODZIE PRZEDSZKOLNYM
Prowadząca: mgr Anna Kardaś
Data realizacji: 26.02.2014 r.
Uczestnicy: dzieci 5-letnie
Cele ogólne:
Cele operacyjne: dziecko
Metody:
Formy:
Środki dydaktyczne:
Literatura:
Przebieg:
1. Wyjście do szatni i ubranie się stosownie do pogody.
2. Marsz parami na podwórko przedszkolne.
3. Czynności organizacyjne na placu przedszkolnym – zbiórka w kole.
Zapoznanie dzieci z tematem i celami zajęcia. Rozmowa na temat korzyści płynących z zabaw ruchowych na świeżym powietrzu.
Przypomnienie zasad zachowania się podczas zajęć w ogrodzie przedszkolnym:
4. Zabawa ćwicząca równowagę – „Po wąskiej dróżce”.
Dzieci próbują utrzymać równowagę, przechodząc po kolei po wąskich elementach ogrodu, np. krawężniku, brzegu piaskownicy.
5. Tor przeszkód w ogrodzie przedszkolnym:
Stacja I: Bieg slalomem między pachołkami.
Stacja II: Przejście pod drabinką (zwisy).
Stacja III: Skoki przez kolorowe krążki (omijanie ich).
Stacja IV: Przejście pod tunelem.
Stacja V: Bieg do domku: przejście przez kładkę, zjazd po zjeżdżalni.
6. Zabawa towarzyska z piłką „Kolory”.
Dzieci ustawiają się w kole. Nauczyciel stoi w środku z piłką, którą rzuca do wybranego dziecka, wypowiadając nazwę dowolnego koloru. Dziecko łapie piłkę i odrzuca ją.
Uwaga! Na początku umawiamy się z dziećmi, że na kolor „czarny” nie wolno łapać piłki. Kto wówczas złapie piłkę, ma dodatkowe zadanie do wykonania, np. stanie na jednej nodze.
7. Zabawa skoczna „Kto dalej?”
Dzieci w parach skaczą w dal z wyznaczonego miejsca. Zwycięzca konkurencji próbuje swych sił z inną osobą – następuje zmiana dzieci w parach.
8. Zabawa bieżna „Berek czarodziej”.
Berek (jedno dziecko) stara się złapać jak najwięcej osób, które zostają zaprowadzone do zaznaczonego na ziemi koła. Inni uczestnicy mogą uwolnić złapanych przez dotknięcie.
9. Podziękowanie za aktywny udział w zabawach.
10. Zbiórka, ustawienie się w pary.
11. Powrót do przedszkola.
Obszar nr 6
SCENARIUSZ DNIA SPORTOWCA
Scenariusz dla dzieci 3- 6- letnich z Przedszkola Samorządowego w Chorzelach
Czas trwania: 1,5 godziny
Termin realizacji: 09.05.2014
Miejsce: Stadion Miejski w Chorzelach
Cele :
* rozwijanie sprawności ruchowej;
* kształtowanie postawy prozdrowotnej ;
* kształtowanie pozytywnych cech charakteru;
* wdrażanie do współdziałania i współżycia w grupie;
* wdrażanie do czynnego wypoczynku;
* propagowanie kultury fizycznej wśród dzieci;
* promowanie sportu jako aktywnego wypoczynku;
* integracja dzieci przedszkolnych;
* wdrażanie do bezpiecznego wykonywania zaplanowanych zadań sportowych;
Przybory sportowe:
* woreczki
* piłki
* bramka
* pachołki
* szarfy
* drabinka
* płotki
* skakanka
* lina
Prace przygotowawcze:
* stanowiska na placu (dla wszystkich konkurencji)
* informacja dla rodziców o planowanej olimpiadzie
* punkt sanitarny
Przebieg uroczystości:
1. Powitanie wszystkich grup
2. Otwarcie DNIA SPORTOWCA przez dyrektora przedszkola - przecięcie czerwonej wstęgi.
3. Uroczyste ślubowanie:
„ Obiecuję- wykonywać wszystkie zabawy uczciwie,
Nie płakać, jeżeli nie uda mi się.
Obiecuję, że będę starać się
Wykonywać wszystkie zabawy
Do końca i dokładnie.”
4. Rozgrzewka
5. Zabawy sportowe (zał. nr 1).
6. Zakończenie olimpiady- podziękowanie za udział i wspólną zabawę fair play .
Załącznik nr 1
STACJE ZABAW SPORTOWYCH
1.SKOKI PRZEZ PŁOTKI- przeskakiwanie przez równomiernie rozstawione płotki, tak aby ich
nie przewrócić.
2.DRABINKA- skoki obunóż przez szczebelki drabiny rozłożonej na ziemi
3. CELOWANIE W PACHOŁKI- kopanie piłki z pewnej odległości w pachołki, tak aby przewrócić
ich jak najwięcej.
4.PRZECIĄGANIE LINY
5.RZUTY WORECZKIEM DO CELU- rzucanie woreczkami do wyznaczonego celu
6.SLALOM MIĘDZY PACHOŁKAMI
7.WORECZEK GÓRĄ- w rzędzie przekazywanie woreczka górą z rąk do rąk
8.WORECZEK NA GŁOWIE- przejście z woreczkiem na głowie do wyznaczonego miejsca i z powrotem, tak aby nie spadł.
SCENARIUSZ BIEGU KU ŚWIĘTOŚCI
Integracja przez rekreację
w formie
„BIEGU KU ŚWIĘTOŚCI”
13.04.2014 r.
Cele imprezy:
•promowanie aktywnego stylu życia.
•zrozumienie znaczenia ruchu dla kształtowania prawidłowego rozwoju fizycznego własnego ciała,
•integracja społeczności przedszkolnej i szkolnej z rodzicami dzieci i uczniów,
•dobra zabawa,
•współpraca środowiskowa
Miejsce biegu: teren wokół kościoła i ulice miasta
Czas biegu: 13.00 – 17.00
Przebieg imprezy:
1. Spotkanie na placu kościelnym wszystkich uczestników /rodziców z dziećmi i nauczycieli/ - godz.
13.00.
2. Rozdanie uczestnikom numerów startowych.
3. Powitanie wszystkich uczestników biegu przez Panią Burmistrz Miasta i Gminy Chorzele i Księdza Proboszcza Parafii Chorzele.
4. Występ wokalny dzieci Przedszkola Samorządowego w Chorzelach.
5. Bieg dzieci w poszczególnych kategoriach wiekowych:
I grupa wiekowa - 3 i 4 latki,
II grupa wiekowa – 5 i 6 latki.
6. Meta – ogłoszenie wyników.
7. Zakończenie biegu
• gratulacje, wręczenie wszystkim uczestnikom pamiątkowych medali „BIEGU KU ŚWIĘTOŚCI” oraz dyplomów zwycięzcom
Obszar nr 8
AKTYWNY DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Prowadząca: mgr Anna Kardaś
Data realizacji: 22.01.2014 r.
Uczestnicy: dzieci 5-letnie
Cel główny:
Cele operacyjne: dziecko...
potrafi okazać szacunek w stosunku do osób starszych
Środki dydaktyczne:
Formy:
Metody:
Przebieg:
1. Prezentacja części artystycznej – recytacja wierszy, śpiew piosenek dla Babci i Dziadka.
2. Złożenie życzeń i wręczenie upominków.
3. Słodki poczęstunek i swobodne rozmowy.
4. Zabawy i konkursy z Babcią i Dziadkiem.
Konkurs I:
Wybrane babcie lub dziadkowie rozpoznają po smaku (z zasłoniętymi oczami) czym karmią ich wnukowie.
Konkurs II
„Taniec z Gwiazdami” na gazecie. Dzieci zapraszają babcię lub dziadka (nagrania piosenek: „Cała sala śpiewa z nami”, „Przetańczyć z tobą chcę całą noc”, „Bailando”, „ Czy to walc”).
Konkurs III
Taniec z balonem - babcia i dziadek, w środku balon, tempo melodii różne („Bałkanica”, ” Ona tańczy dla mnie”).
Konkurs IV
Zabawa wnuków z dziadkami, uczestnicy otrzymują opaskę z postacią na głowę: mama, tata, babcia, dziadek, syn, córka, piesek. Prowadząca czyta opowiadanie, uczestnicy siedzą na krzesłach. Reagują na wymawiane słowo i muszą obiec wkoło krzesła.
„W pewną styczniową sobotę Tatuś oznajmił: Jest przecież karnawał, zapraszam więc dziś Mamusię na wspaniały bal.” Gdy wiadomość dotarła wreszcie do wszystkich, w domu zapanował nieopisany harmider: Mamarobiła Tacie wymówki, że nie powiadomił jej wcześniej, a przecież nie ma się w co ubrać. Dzieci płakały, bo bały się zostać same w domu, a Babcia i Dziadek, oświadczyli że nie zamierzają znów bez uprzedzenia zajmować się wnukami. Tylko pies korzystał z zamieszania, biegał po pokoju i szczekał na całą rodzinę. Wreszcie Tatuś zawołał donośnie: Przecież zapraszam nie tylko Mamusię, ale naszą rodzinkę oraz psa! A bal urządzimy sobie w domu. - To świetny pomysł – zawołała chórem cała rodzina i ochoczo zabrała się do pracy. Babcia, Mama i Córka pomaszerowały do kuchni przygotowywać smakołyki. Tatuś z Synkiemwysprzątali i udekorowali balonikami duży pokój, a Dziadek wyszukał najpiękniejsze płyty z dawnych lat. Także piesek starał się pomagać. Wieczorem rozpoczęto bal – wśród świateł i balonów cała rodzina szalała w rytmie tańców. A pies, jak to pies szczekał zawzięcie. I pewnie bal trwałby do białego rana, gdyby złośliwi sąsiedzi z parteru nie zaczęli stukać w ściany z żądaniem przestrzegania ciszy nocnej.”
Konkurs V
Taniec „Kaczuchy” dla chętnych gości i wnuków.
5. Podziękowanie za przybycie.
6. Pożegnanie.
W dniu 09.05.2014 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Olimpijczyka pod hasłem "Ćwiczyć każdy może" w ramach programu Ministra Edukacji Narodowej "Przedszkole w Ruchu".W tym szczególnym dniu dzieci oraz pracownicy mieli na sobie strój sportowy.Zajęcia dla przedszkolaków zostały zrealizowane na stadionie miejskim w Chorzelach przez nasze nauczycielki, przy ogromnym wspraciu p.Michała Zawojka, który od maja regularnie ćwiczy z dzieciakami. Pan Michał zaproponował dzieciakom wiele atrakcji ruchwych m.in. bieg po drabince, slalom pomiędzy pachołkami, rzut woreczkiem do celu, bieg przez płotki oraz przeciąganie liny.Ostatnia konkurencja wywołała najwięcej emocji wśród uczestników dzisiejszego Dnia Sportu. Rywalizacji sportowej towarzyszył głośny doping uczestników i nauczycielek.
Pomimo niesprzyjającej nam aury uśmiechy nie schodziły dzieciom z ust. Zabawa była wspaniała, mali sportowcy bardzo poważnie potraktowali zawody sportowe, niezwykle chętnie z wielkim poświęceniem uczestniczyli w zajęciach.Wszyscy spisali sie "na medal".
W dniu 29 maja 2014 r. w przedszkolu organizowany będzie wyjazd na spektakl pt." O krasnoludkach i sierotce Marysi" w Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu o godz.1000.
Listy z zapisami znajdują się u wychowawców grup.
Przewidziany koszt około 20 zł (16 zł bilet, 4 zł koszt dojazdu)
W dniu 9 maja 2014 r. (piątek ) w naszym przedszkolu będzie obchodzony Dzień Olimpijczyka - Dzień Sportu w ramach ogólnopolskiego programu akcji Ministra Edukacji Narodowej "Przedszkole w Ruchu" - ćwiczyć każdy może, w związku z tym prosimy, żeby każde dziecko założyło w tym dniu strój sportowy.
Powered by aSc EduPage