• 110 lat istnienia OSP w Chorzelach

          • gify strażak

            W dniu 1 czerwca 2014 r. odbyło się uroczyste świętowanie 110 rocznicy istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Chorzelach.Impreza została przeprowadzona na placu przy budynku Urzędu Miasta i Gminy w Chorzelach.

            Bez wątpienia 110 lat to znaczczący jubileusz, powód do dumy, licznych wspomnień oraz świętowania w gronie przyjaciół OSP Chorzele, dlatego nie mogło zabraknąć  również naszej placówki. Z naszej inicjatywy został zorganizowany spektakl w wykoniu pracowników Przedszkola Samorządowego w Chorzelach pt." Jak Wojtek został strażakiem". Dzieci z okazji 110 rocznicy narysowały wiele rysunków przedstawiających zawód strażaka, które zostały zaprezentowane podczas uroczystości.

            W spektaklu wystąpiły:

            Jadwiga Krysik, Małgorzata Walc, Małgorzata Andruszkiewicz, Lilla Więckowska, Ewa Piotrak, Agnieszka Grabowska,Anna Kardaś, Anna Lipińska, Regina Chabińska, Dominika Jakubowska;

            W spektaklu wykorzystano dwie piosenki autorstwa pracowników przedszkola.

            Scenariusz spektaklu:

            spektakl.docx

             

          • Odwiedziny MISS 2014

          •  

            gify linie

            W dniu 30 maja 2014 r. (piątek) nasze przedszkole na krótko odwiedziły kandydatki, które startują o koronę MISS MAZOWSZA 2014.W chwilach ogromnego stresu i nawału obowiązków znalazły chwilę, aby zaprezentować się dzieciom. Na koniec uroczego spotkania zrobiliśmy wspólne zdjęcie na pamiątkę.

            Życzymy powodzenia na gali !!!!

          • MAMA i TATA to najpiękniejsze słowa...

          •  

            Mamusiu pocałuję Cie w brodę, 
            żebyś miała pogodę.
            Mamusiu, pocałuję Cię w oko, 
            niech Ci słonko świeci wysoko.
            Pocałuję Cie w uszko,
            bo jesteś moją najmilszą dziewuszką.

             

            Tato, Tato ukochany,
            my życzenia Ci składamy. 
            Przesyłamy jakby z procy, 
            sto całusów z całej mocy.

            Dzień Rodziny w naszym przedszkolu upłynął wspaniałej ciepłej atmosferze. Dzieci bardzo starały się podczas występów dla swoich Rodziców. Każdy wierszyk był powiedziany z głębi serca. Były także  piosenki, tańce i upominek dla mamy i taty. Dzieci przygotowane były przez swoje wychowawczynie. Życzenia z okazji święta Mamy i Taty złożyła rodzicom - dyrektor przedszkola pani Jadwiga Krysik.  Nie zabrało również poczęstunku dla wszystkich.

            Dziękujemy Rodzicom za tak liczne przybycie!

          • "Wirtualna "wycieczka do Kadzidła

          •  

            W dniu 14 maja 2014 r. grupa dzieci 6 - letnich wybrała się na "wirtualną" wycieczkę do skansenu w Kadzidle. Dzieci miały możliowść zobaczenia kurpiowskiej zagrody, stare domy, które zachwycały pięknymi wycinankami, meblami, haftowanymi pościelami i serwetkami. Wychowawczyni pani Agnieszka Grabowska opowiedziała dzieciom w jaki sposób przygotowywano posiłki, jak wyglądało pranie i prasowanie itp. Pani Agnieszka ubrana w strój kurpiowski zaprezentowała poszczególne elementy stroju regionalnego. Wszyscy już wiedzieli czym jest "wystek" oraz "czółko". Na koniec spotkania dzieci mogły założyć strój kurpiowski i poczuć się jak w dawnych czasach.

          • Realizacja programu "Przedszkole w Ruchu"

          • W ramach projektu "Przedszkole w Ruchu" zorganizowane zostały następujące scenariusze w naszej placówce:

            Obszar nr 1                 

             

            SCENARIUSZ ZAJĘĆ MUZYCZNO – RUCHOWYCH

            TEMAT ZAJĘĆ: „Zima wokoło – dzieciom jest wesoło”

            GRUPA WIEKOWA – 4- LATKI

            CELE ZAJĘCIA:

            - rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej,

            - doskonalenie koordynacji ruchowej,

            - wyzwalanie pozytywnych emocji podczas zabaw z muzyką,

            METODY:

            - bezpośredniej celowości ruchu (zadaniowa),

            - zabawowo- naśladowcza,

            PRZYBORY: magnetofon, małe, białe piłeczki, kosz, pachołki, białe kartony, płotki, folia

            malarska.

            PRZEBIEG ZAJĘCIA:

            Nauczycielka zaprasza dzieci w podróż do zimowej krainy.

            1.Zabawa na powitanie

            „Hu, hu ha, hu, hu, ha -dzieci uderzają rytmicznie rękoma o uda

            Zima wcale nie jest zła – dzieci klaszczą w ręce

            My się zimy nie boimy – dzieci tupią nogami

            I wesoło się bawimy „– dzieci podskakują

            2.Zabawa muzyczno – ruchowa „Zamarznięte figury” (metoda C. Orffa)

            Dzieci przy muzyce tańczą na śniegu, na przerwę w muzyce mróz zamienia dzieci w

            zamarznięte figury.

            3.Zabawa ruchowa ”Rzucamy śnieżkami”- doskonalenie celności rzutów

            Dzieci ustawiają się jeden za drugim, nauczycielka rozdaje dzieciom po dwie małe, białe

            piłeczki (kule śniegowe). Dzieci po kolei próbują wrzucić piłeczki do kosza.

             

            4.Zabawa ruchowa „Idziemy w odwiedziny do bałwanka”- kształcenie równowagi

            Dzieci ustawiają się jeden za drugim – idą noga za nogą po wąskiej ścieżce

            5.Zabawa muzyczno – ruchowa „Nola” (pedagogika zabawy „Klanza”)

            Dzieci przy muzyce naśladują padający śnieg, lepienie śnieżek, rzucanie się śnieżkami, lepią

            bałwanki.

            6.Zabawa bieżna „Slalom narciarski”

            Dzieci biegną slalomem pomiędzy „zaspami” (pachołki).

            7. Zabawa ruchowa „Z kry na krę”- rozwijanie skoczności.

            Nauczycielka rozkłada białe kartony (kra), dzieci obunóż przeskakują z „kry na krę”.

            8.Zabawa ruchowa „Zimowy przekładaniec”- kształcenie równowagi

            Dzieci otrzymują od nauczycielki po jednej białej piłeczce, przekładają je pod nogami (raz

            pod prawą, raz pod lewą).

            9.Zabawa „Lodowy tunel” – czworakowanie

            Nauczycielka rozkłada lodowy tunel (płotki przykryte folią malarską), dzieci na czworakach

            przechodzą przez tunel (wracają do przedszkola)

            10. Zakończenie – dzieci wyciągają kciuki przed siebie i krzyczą na pożegnanie „Cześć”

            SCENARIUSZ ZAJĘCIA „GIMNASTYKA WAŻNA SPRAWA DLA NAS DZIECI TO ZABAWA”

             Grupa wiekowa: 4,5 latki

            Cele ogólne:

             wspomaganie rozwoju psychoruchowego dziecka;

             kształtowanie poczucia akceptacji samego siebie;

             wyczucie własnego ciała;

             rozwijanie sprawności ruchowej;

             kształtowanie pozytywnych odczuć w kontakcie z innym dzieckiem;

             zachęcanie do wspólnej zabawy;

            Cele operacyjne:

             dziecko kontroluje własne zachowanie;

             współdziała w grupie;

             swobodnie wykonuje postawione przed nim zadania;

             współpracuje z partnerem;

             akceptuje siebie i innych;

             odczuwa radość ze wspólnej zabawy;

             odczuwa odprężenie fizyczne i psychiczne;

             rozwija umiejętność relaksowania się.

            Metody:

             metoda Ruchu Rozwijającego W. Sherborne;

             elementy metody P. Dennisona;

             metoda relaksu stopniowego wg Jacobsona;

             masaż relaksacyjny wg M. Bogdanowicz;

             ćwiczenia oddechowe jogi.

            Forma: zajęcie z całą grupą;

            Środki dydaktyczne: płyta CD z muzyką relaksacyjną, treść masażyku relaksacyjnego wg M. Bogdanowicz, treść opowieści ruchowej

            Przebieg zajęć:

            1. Część wstępna: Zabawy ruchowe na powitanie:

            Wszyscy są, witam was

            już zabawę zacząć czas,

            Jestem ja, jesteś Ty,

            Raz, dwa, trzy.

            Kółko małe, kółko duże,

             

            Głowa prosto, ręce w górze.

            Schyl się w prawo, schyl się w lewo -

            Tak się w lesie chwieje drzewo.

            Poranna gimnastyka:

             

            Prawą nogą wypad w przód

            I rączkami zawiąż but,

            Powrót, przysiad, dwa podskoki,

            W miejscu bieg i skłon głęboki.

            Wymach rączek w tył, do przodu

            I rannego nie czuć chłodu.

             Ludzie do ludzi: Dzieci witają się w parach wskazanymi przez nauczyciela częściami ciała, np. głowami, rękami, nosami, itp.

            2. Część główna: Ćwiczenia prowadzące do wyczucia własnego ciała: Rozgrzewamy nasze ciało:

             Leżenie na plecach i jazda po podłodze;

             Ślizganie się na brzuchu po podłodze;

             Siedząc, kręcenie się w kółko na pośladkach;

             Przeciąganie się i kulenie jak kotek – dzieci leżą na podłodze, na hasło „przeciągamy się” dzieci wyciągają się szeroko jak tylko mogą, na hasło „tulimy się” dzieci tulą się jak kotki;

             Relaks przy muzyce – w rytm muzyki tańczą kolejno wskazane przez nauczyciela części ciała: oczy, nos, uszy ręce, nogi, głowa, ramiona, biodra, całe ciało.

             

            Ćwiczenia w parach:

            „Lustro” – dzieci w parach siedzą naprzeciwko siebie, jedno z dzieci wykonuje dowolne miny i gesty drugie stara się je naśladować; zmiana ról;

            „Dywan” – zwijamy i rozwijamy dywan. Jedno z dzieci leży na podłodze, drugie stara się je turlać w różne strony; zmiana ról;

            „Mostek” – jedno dziecko robi mostek, a drugie obchodzi je na czworakach, przechodzi pod, nad, dookoła; powtarzamy to kilka razy, następnie zmiana ról;

            Masaż relaksacyjny wg M. Bogdanowicz :

            Tędy przeszły słonie,

            Potem biegły konie, 

            Szczypaweczka przeleciała,

            Myszka ją dogonić chciała,

            Zza kamienia pełznie żmija,

            O, o, o już kamień omija,

            Myszka jej się wystraszyła,

            Tu wskoczyła, tam się skryła,

            Relaks swobodne oddychanie. Ćwiczenie oddechowe – oddech balonowy pompujemy brzuszkowe balony! Dz. kładą się na plecach, uginają nogi w kolanach, a stopy opierają o podłogę. Ręce układają wzdłuż ciała z dłońmi na podłodze. Wolno wciągają powietrze przez nos. Brzuch i klatka piersiowa wzdymają się (lekko unoszą) jak balon napełniony powietrzem. Wypuszczają powoli powietrze przez nos. Brzuch i klatka piersiowa opadają jak balon, z którego wypuszczane jest powietrze. Oddychanie tą techniką wzmacnia płuca i system oddechowy, zwiększa ilość bezpośrednio wentylowanych pęcherzyków płucnych. Ma regulujący wpływ na czynność serca i układ nerwowy. Wpływa korzystnie na pracę narządów jamy brzusznej. Daje uczucie wyciszenia.

            Ćwiczenia „razem”:

            „Waga” – dzieci chwytają się w parach za ręce i na przemian wykonują przysiady; zmiana ról;

             Zabawa w „złap za” – w rytm muzyki dzieci poruszają się po sali na hasło nauczyciela chwytają za np. kolano, łydkę kolegi, głowę, prawe ucho itp.

            „Myjnia samochodowa” – dzieci tworzą tunel na kształt myjni samochodowej. Inne dzieci przechodzą powoli środkiem tunelu a pozostałe starają się je jak najdokładniej „umyć” własnymi rękoma – tak jak myjnia myje samochód.

            Relaks wg Jacobsona.

            Dz. kładą się na plecach z rękami wyciągniętymi wzdłuż ciała i dłońmi odwróconymi do góry. Stopy rozchylają na zewnątrz. Zamykają oczy. Poczynając od stóp, najpierw napinają, potem relaksują każdą część swego ciała (nogi, brzuch, ramiona, twarz). N. zwraca uwagę, by ćwiczenia przebiegały wolno. Dz. oddychają równo, miarowo i spokojnie. Wraz z każdym oddechem rozluźniają się coraz bardziej.

            3. Teraz dzieci używają swojej wyobraźni i zamieniają się w różowe chmurki: Dzieci nadal leżą na dywanie. Ciało mają ułożone luźno. Zamykają oczy, oddychają spokojnie i słuchają muzyki połączonej z opowiadaniem bajki.

            A teraz wyobraźmy sobie, że jest ciepły, słoneczny dzień. Niech ci się wydaje, że leżysz na różowej chmurze. Całe twoje ciało miękko na niej spoczywa. Wszystkie części ciała toną w chmurze i żadna nie musi nic robić, bo chmura przytrzymuje ją w powietrzu. Leżysz i łagodnie płyniesz z chmurą. Wieje

            lekki, chłodzący twoje skronie wiatr. Nad tobą w górze słońce rozlewa swe ciepłe, jasne promienie na cały świat wokół nas. Jest nam bardzo miło i przyjemnie. Chmura unosi cię, kołysze. Niesie w przestworza. Wsłuchujesz się w muzykę, która cię unosi, płyniesz. Wsłuchaj się w ciszę, wtop się w nią. Stopniowo wracamy do rzeczywistości. Delikatnie poruszamy palcami rąk, powoli siadamy i głęboko oddychamy.

            4. Zakończenie zajęć: Podziękowanie dzieciom za wspólne zajęcia i pożegnanie grupy „Iskierką Przyjaźni”.

            Obszar nr 3

            SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH

            Temat: W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH – ZABAWY RUCHOWE W LESIE

            Prowadząca: mgr Anna Kardaś

            Data realizacji: 02.10.2013 r.

            Uczestnicy: dzieci 5-letnie

            Cele ogólne:

            • rozwijanie sprawności ruchowej poprzez gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu;
            • wdrażanie do uczestniczenia we wspólnych zabawach i grach ruchowych;
            • zapoznanie z zasadami obowiązującymi w zabawach i grach ruchowych.

            Cele operacyjne: dziecko

            • chętnie uczestniczy w zabawach, grach i zajęciach ruchowych;
            • przestrzega zasad obowiązujących w zabawach i grach ruchowych.

            Metody:

            • czynna – zabawy ruchowe.

            Formy:

            • indywidualna;
            • grupowa;
            • zbiorowa.

            Środki dydaktyczne:

            • „dary lasu” (patyki, liście, kamyki);
            • piłka;
            • tamburyno;

            Literatura:

            • Witkowska Jolanta „Szkoła nas woła”, Warszawa 2013

             

            Przebieg:

            1.  Wyjście do szatni, ubranie się.

            2. Marsz parami do lasu.

            3.  Podanie tematu zajęć.

            Nauczyciel przypomina powiedzenie: „W zdrowym ciele, zdrowy duch” i zachęca dzieci do spaceru po lesie oraz wspólnej zabawy.

            5. Zabawa naśladowcza „Jesteś moim cieniem

             

            Dzieci dobierają się w pary. Jedno dziecko jest w zabawie człowiekiem, drugie – jego cieniem. „Cień” naśladuje wszystkie ruchy i gesty „człowieka”. Potem następuje zamiana ról.

            6. Zabawa ruchowa „Biegnij i wróć”.

            Dzieci stoją w rozsypce przed nauczycielem i wykonują jego polecenia, np.:

            • dotknij drzewa liściastego i wróć;
            • przynieś liść;
            • dotknij drzewa iglastego i wróć;
            • przynieś patyk;
            • biegnij wyprostowany do ścieżki i wróć;
            • przynieś kamyk;
            • dotknij wieży (punkt obserwacyjny) i wróć.

            7. Zawody w skakaniu „Kto dalej”.

            Nauczyciel ustawia dzieci w szeregu. Przed nimi rysuje linię odbicia. Zadaniem dzieci jest oddanie jak najlepszego skoku obunóż z narysowanej linii.

            8. Zabawa z elementem celowania „Rzuć patyczkiem”.

            Nauczyciel kładzie na ziemi duży patyk. Dzieci stają w odległości 2,5-3 m od niego. Rzucają po kolei małymi patyczkami, starając się wcelować w leżący patyk. Każdy celny rzut jest nagradzany oklaskami.

            9. Zabawa z piłką „Dobry chwyt”.

            Nauczyciel wybiera jedną osobę jako kapitana. „Kapitan” staje z piłką i rzuca nią w kierunku dzieci ustawionych od niego w pewnej odległości tak, aby mogły ją złapać. Kto bezpośrednio złapie piłkę, zajmuje miejsce „kapitana”.

            10. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Posągi”.

            Nauczyciel wyznacza teren do zabawy. Dzieci biegają w rytmie granym przez nauczyciela na tamburynie. Na hasło: „Marmurki i posągi” dzieci zatrzymują się i przybierają pozę rzeźby. Kto się poruszy, zanim zabrzmi instrument, odpada z zabawy.

            11.  Podziękowanie dzieciom za aktywny udział w zabawach.

            12. Marsz parami do przedszkola.

            13. Powrót do przedszkola.

            SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH

            Temat: RUCH TO ZDROWIE – ZABAWY W OGRODZIE PRZEDSZKOLNYM

            Prowadząca: mgr Anna Kardaś

            Data realizacji: 26.02.2014 r.

            Uczestnicy: dzieci 5-letnie

            Cele ogólne:

            • nabywanie odporności, poprzez hartowanie organizmu podczas zabaw ruchowych na świeżym powietrzu;
            • rozwijanie ogólnej sprawności i zwinności;
            • doskonalenie umiejętności bezpiecznego poruszania się podczas zabaw ruchowych w ogrodzie przedszkolnym.

            Cele operacyjne: dziecko

            • chętnie podejmuje ćwiczenia;
            • współpracuje z grupą;
            • przestrzega zasad bezpieczeństwa, dotyczących korzystania ze sprzętów, znajdujących się na placu przedszkolnym.

            Metody:

            • czynna – zabawy ruchowe.

            Formy:

            • indywidualna;
            • grupowa;
            • zbiorowa.

            Środki dydaktyczne:

            • pachołki;
            • kolorowe krążki;
            • kreda;
            • piłka.

            Literatura:

            • Witkowska Jolanta „Szkoła nas woła”, Warszawa 2013

             

            Przebieg:

            1.  Wyjście do szatni i ubranie się stosownie do pogody.

            2. Marsz parami na podwórko przedszkolne.

            3. Czynności organizacyjne na placu przedszkolnym – zbiórka w kole.

            Zapoznanie dzieci z tematem i celami zajęcia. Rozmowa na temat korzyści płynących z zabaw ruchowych na świeżym powietrzu.

            Przypomnienie zasad zachowania się podczas zajęć w ogrodzie przedszkolnym:

            • bawimy się na wyznaczonym terenie,
            • biegamy ostrożnie, bez potrącania innych;
            • uważnie słuchamy poleceń nauczyciela;
            • cierpliwie czekamy na swoją kolej;
            • reagujemy na sygnały dźwiękowe (gwizdek).

            4. Zabawa ćwicząca równowagę – „Po wąskiej dróżce”.

            Dzieci próbują utrzymać równowagę, przechodząc po kolei po wąskich elementach ogrodu, np. krawężniku, brzegu piaskownicy.

            5. Tor przeszkód w ogrodzie przedszkolnym:   

            Stacja I: Bieg slalomem między pachołkami.

            Stacja II: Przejście pod drabinką (zwisy).

            Stacja III: Skoki przez kolorowe krążki (omijanie ich).

            Stacja IV: Przejście pod tunelem.

            Stacja V: Bieg do domku: przejście przez kładkę, zjazd po  zjeżdżalni.

            6. Zabawa towarzyska z piłką „Kolory”.

            Dzieci ustawiają się w kole. Nauczyciel stoi w środku z piłką, którą rzuca do wybranego dziecka, wypowiadając nazwę dowolnego koloru. Dziecko łapie piłkę i odrzuca ją.

            Uwaga! Na początku umawiamy się z dziećmi, że na kolor „czarny” nie wolno łapać piłki. Kto wówczas złapie piłkę, ma dodatkowe zadanie do wykonania, np. stanie na jednej nodze.

            7. Zabawa skoczna „Kto dalej?”

            Dzieci w parach skaczą w dal z wyznaczonego miejsca. Zwycięzca konkurencji próbuje swych sił z inną osobą – następuje zmiana dzieci w parach.

            8. Zabawa bieżna „Berek czarodziej”.

            Berek (jedno dziecko) stara się złapać jak najwięcej osób, które zostają zaprowadzone do zaznaczonego na ziemi koła. Inni uczestnicy mogą uwolnić złapanych przez dotknięcie.

            9. Podziękowanie za aktywny udział w zabawach.

            10. Zbiórka, ustawienie się w pary.

            11. Powrót do przedszkola.

            Obszar nr 6

            SCENARIUSZ DNIA SPORTOWCA

            Scenariusz dla dzieci 3- 6- letnich z Przedszkola Samorządowego w Chorzelach

            Czas trwania: 1,5 godziny

            Termin realizacji: 09.05.2014

            Miejsce: Stadion Miejski w Chorzelach

            Cele :

            * rozwijanie sprawności ruchowej;

            * kształtowanie postawy prozdrowotnej ;

            * kształtowanie pozytywnych cech charakteru;

            * wdrażanie do współdziałania i współżycia w grupie;

            * wdrażanie do czynnego wypoczynku;

            * propagowanie kultury fizycznej wśród dzieci;

            * promowanie sportu jako aktywnego wypoczynku;

            * integracja dzieci przedszkolnych;

            * wdrażanie do bezpiecznego wykonywania zaplanowanych zadań sportowych;

            Przybory sportowe:

            * woreczki

            * piłki

            * bramka

            * pachołki

            * szarfy

            * drabinka

            * płotki

            * skakanka

            * lina

            Prace przygotowawcze:

            * stanowiska na placu (dla wszystkich konkurencji)

            * informacja dla rodziców o planowanej olimpiadzie

            * punkt sanitarny

            Przebieg uroczystości:

            1. Powitanie wszystkich grup

            2. Otwarcie DNIA SPORTOWCA przez dyrektora przedszkola - przecięcie czerwonej wstęgi.

            3. Uroczyste ślubowanie:

            „ Obiecuję- wykonywać wszystkie zabawy uczciwie,

            Nie płakać, jeżeli nie uda mi się.

            Obiecuję, że będę starać się

            Wykonywać wszystkie zabawy

            Do końca i dokładnie.”

            4. Rozgrzewka

            5. Zabawy sportowe (zał. nr 1).

            6. Zakończenie olimpiady- podziękowanie za udział i wspólną zabawę fair play .

            Załącznik nr 1

            STACJE ZABAW SPORTOWYCH

            1.SKOKI PRZEZ PŁOTKI- przeskakiwanie przez równomiernie rozstawione płotki, tak aby ich

            nie przewrócić.

            2.DRABINKA- skoki obunóż przez szczebelki drabiny rozłożonej na ziemi

            3. CELOWANIE W PACHOŁKI- kopanie piłki z pewnej odległości w pachołki, tak aby przewrócić

            ich jak najwięcej.

            4.PRZECIĄGANIE LINY

            5.RZUTY WORECZKIEM DO CELU- rzucanie woreczkami do wyznaczonego celu

            6.SLALOM MIĘDZY PACHOŁKAMI

            7.WORECZEK GÓRĄ- w rzędzie przekazywanie woreczka górą z rąk do rąk

            8.WORECZEK NA GŁOWIE- przejście z woreczkiem na głowie do wyznaczonego miejsca i z powrotem, tak aby nie spadł.

             

            SCENARIUSZ BIEGU KU ŚWIĘTOŚCI          

            Integracja przez rekreację

            w formie

             

            „BIEGU KU ŚWIĘTOŚCI”

            13.04.2014 r.

            Cele imprezy:

            •promowanie aktywnego stylu życia.

            •zrozumienie znaczenia ruchu dla kształtowania prawidłowego rozwoju fizycznego własnego ciała,

            •integracja społeczności przedszkolnej i szkolnej z rodzicami dzieci i uczniów,

            •dobra zabawa,

            •współpraca środowiskowa

             

            Miejsce biegu: teren wokół kościoła i ulice miasta

            Czas biegu: 13.00 – 17.00

            Przebieg imprezy:

            1. Spotkanie na placu kościelnym wszystkich uczestników /rodziców z dziećmi i nauczycieli/ - godz.

            13.00.

            2. Rozdanie uczestnikom numerów startowych.

            3. Powitanie wszystkich uczestników biegu przez Panią Burmistrz Miasta i Gminy Chorzele i Księdza Proboszcza Parafii Chorzele.

            4. Występ wokalny dzieci Przedszkola Samorządowego w Chorzelach.

            5. Bieg dzieci w poszczególnych kategoriach wiekowych:

            I grupa wiekowa - 3 i 4 latki,

            II grupa wiekowa – 5 i 6 latki.

            6. Meta – ogłoszenie wyników.

            7. Zakończenie biegu

            • gratulacje, wręczenie wszystkim uczestnikom pamiątkowych medali „BIEGU KU ŚWIĘTOŚCI” oraz dyplomów zwycięzcom

            Obszar nr 8

            AKTYWNY DZIEŃ BABCI I DZIADKA

            Prowadząca: mgr Anna Kardaś

            Data realizacji: 22.01.2014 r.

            Uczestnicy: dzieci 5-letnie

            Cel główny:

            • integracja środowiska rodzinnego i przedszkolnego;
            • stwarzanie sytuacji do dobrej zabawy wnuków z dziadkami i do miłej atmosfery;
            • uczenie sposobów wyrażania uczuć i szacunku do osób starszych;
            • przyzwyczajanie do kulturalnego zachowania się wobec swoich dziadków podczas składania życzeń.

            Cele operacyjne: dziecko...

            • wie, w jaki sposób może wyrazić swoje uczucie do swoich dziadków;

            potrafi okazać szacunek w stosunku do osób starszych

            • potrafi złożyć życzenia swoim najbliższym;
            • potrafi pokonać tremę, nieśmiałość;
            • potrafi bawić się wraz z dziadkami.

            Środki dydaktyczne:

            • upominki - ramka ze zdjęciem wnuka, ozdobiona kolorowa pasmanterią i życzeniami z tylu obrazka;
            • portrety babć i dziadków,
            • serca do dekoracji sali;
            • magnetofon;
            • płyty z nagraniami;
            • opaski na głowę z emblematami, nadmuchane balony, gazety, itp.

            Formy:

            • indywidualna,
            • zespołowa,
            • zbiorowa.

            Metody:

            • poszukująca - rozmowa, samodzielne doświadczenia, zadania otwarte; 
              ekspresywne - społeczne porozumienie, zadania inspirujące, swobodna ekspresja; praktyczne - działanie.

             

            Przebieg:

            1.  Prezentacja części artystycznej – recytacja wierszy, śpiew piosenek dla Babci i Dziadka.

            2. Złożenie życzeń i wręczenie upominków.

            3. Słodki poczęstunek i swobodne rozmowy.

            4. Zabawy i konkursy z Babcią i Dziadkiem.

            Konkurs I:

            Wybrane babcie lub dziadkowie rozpoznają po smaku (z zasłoniętymi oczami) czym karmią ich wnukowie.

            Konkurs  II

            „Taniec z Gwiazdami” na gazecie. Dzieci zapraszają babcię lub dziadka (nagrania piosenek: „Cała sala śpiewa z nami”„Przetańczyć z tobą chcę całą noc”, „Bailando”, „ Czy to walc”).

            Konkurs III

            Taniec z balonem - babcia i dziadek, w środku balon, tempo melodii różne („Bałkanica”, ” Ona tańczy dla mnie”).

            Konkurs IV

            Zabawa wnuków z dziadkami, uczestnicy otrzymują opaskę z postacią na głowę: mama, tata, babcia, dziadek, syn, córka, piesek. Prowadząca czyta opowiadanie, uczestnicy siedzą na krzesłach. Reagują na wymawiane słowo i muszą obiec wkoło krzesła.

            „W pewną styczniową sobotę Tatuś oznajmił: Jest przecież karnawał, zapraszam więc dziś Mamusię na wspaniały bal.” Gdy wiadomość dotarła wreszcie do wszystkich, w domu zapanował nieopisany harmider: Mamarobiła Tacie wymówki, że nie powiadomił jej wcześniej, a przecież nie ma się w co ubrać. Dzieci płakały, bo bały się zostać same w domu, a Babcia i Dziadek, oświadczyli że nie zamierzają znów bez uprzedzenia zajmować się wnukami. Tylko pies korzystał z zamieszania, biegał po pokoju i szczekał na całą rodzinę. Wreszcie Tatuś zawołał donośnie: Przecież zapraszam nie tylko Mamusię, ale naszą rodzinkę oraz psa! A bal urządzimy sobie w domu. - To świetny pomysł – zawołała chórem cała rodzina i ochoczo zabrała się do pracy. Babcia, Mama i Córka pomaszerowały do kuchni przygotowywać smakołyki. Tatuś z Synkiemwysprzątali i udekorowali balonikami duży pokój, a Dziadek wyszukał najpiękniejsze płyty z dawnych lat. Także piesek starał się pomagać. Wieczorem rozpoczęto bal – wśród świateł i balonów cała rodzina szalała w rytmie tańców. A pies, jak to pies szczekał zawzięcie. I pewnie bal trwałby do białego rana, gdyby złośliwi sąsiedzi z parteru nie zaczęli stukać w ściany z żądaniem przestrzegania ciszy nocnej.” 

            Konkurs V

            Taniec „Kaczuchy” dla chętnych gości i wnuków.

            5. Podziękowanie za przybycie.

            6. Pożegnanie.

          • Dzień Olimpijczyka- dzień sportu

          •  

            W dniu 09.05.2014 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Olimpijczyka pod hasłem "Ćwiczyć każdy może" w ramach programu Ministra Edukacji Narodowej "Przedszkole w Ruchu".W tym szczególnym dniu dzieci oraz pracownicy mieli na sobie strój sportowy.Zajęcia dla przedszkolaków zostały zrealizowane na stadionie miejskim w Chorzelach przez nasze nauczycielki, przy ogromnym wspraciu p.Michała Zawojka, który od maja regularnie ćwiczy z dzieciakami. Pan Michał zaproponował dzieciakom wiele atrakcji ruchwych m.in. bieg po drabince, slalom pomiędzy pachołkami, rzut woreczkiem do celu, bieg przez płotki oraz przeciąganie liny.Ostatnia konkurencja wywołała najwięcej emocji wśród uczestników dzisiejszego Dnia Sportu. Rywalizacji sportowej towarzyszył głośny doping uczestników i nauczycielek. 

            Pomimo niesprzyjającej nam aury uśmiechy nie schodziły dzieciom z ust. Zabawa była wspaniała, mali sportowcy bardzo poważnie potraktowali zawody sportowe, niezwykle chętnie z wielkim poświęceniem uczestniczyli w zajęciach.Wszyscy spisali sie "na medal".

          • Harmonogram Dnia Mamy i Taty w przedszkolu

          •  

            • gr.I (wych.Małgorzata Andruszkiewicz)  - 27 maja 2014 r. godz.1230
            • gr.II (wych.Anna Lipińska) - 26 maja 2014 r. godz. 1400
            • gr.III (wych.Anna Kardaś) - 28 maja 2014 r. godz. 1300
            • gr.IV (wych.Małgorzta Walc) - 30 maja 2014 r. godz.1230
            • gr.V (wych. Lilla Więckowska) - 26 maja 2014 r. godz.1330 
            • gr.VI (wych.Agnieszka Grabowska) - 26 maja 2014 r. godz.1300

                                                              

          • Spektakl "O krasnoludkach i sierotce Marysi"

          • W dniu 29 maja 2014 r. w przedszkolu organizowany będzie wyjazd na spektakl pt." O krasnoludkach i sierotce Marysi" w Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu o godz.1000.

            Listy z zapisami znajdują się u wychowawców grup.

            Przewidziany koszt około 20 zł (16 zł bilet, 4 zł koszt dojazdu)

            Serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty!

          • Dzień Olimpijczyka

          • W dniu 9 maja 2014 r. (piątek ) w naszym przedszkolu będzie obchodzony Dzień Olimpijczyka - Dzień Sportu w ramach ogólnopolskiego programu akcji Ministra Edukacji Narodowej "Przedszkole w Ruchu" - ćwiczyć każdy może, w związku z tym prosimy, żeby każde dziecko założyło w tym dniu strój sportowy.

          • "Nasze nowe przedszkole" - wyniki

          • W dniu 05.05.2014 r. został roztrzygnięty konkurs literacki pt."Nasze nowe przedszkole" organizowany przez nauczycielki z przedszkola. Do konkursu wpłyneło wiele wierszy opisujących nowy obiekt przedszkolny. Każdy z uczestników wykazał się ogromnym zaangażowaniem i inwencją twórczą.

            Wyniki konkursu:

            Kategoria 3-4 lata

            I miejsce - Maksymilian Krawczyk gr. II

            II miejsce - Julia Wrzosek gr.II

            III miejsce - Wiktor Biernacki gr. II

            Kategoria 5-6 lata

            I miejsce - Igor Pogorzelski gr. V

            II miejsce - Maciej Enerlich gr. VI

            III miejsce - Konrad Rapacki  gr. VI

          • "Droga do świętości" - wyniki

          •  

            W dniu 30.04.2014 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Pościeniu Wsi odbyło się uroczystę rozdanie nagród w konkursie pt."Droga do świętości Jana Pawła II - Album". Na uroczystość zostali zaproszeni opiekunowie grup oraz przedszkolaki. 

            Wyniki konkursu:

            I  miejsce - Maria Krysik

            II miejsce - grupa VI (wych. A.Grabowska)

            III miejsce - grupa IV (wych.M.Walc)

            IV miejsce - grupa V (wych. L.Więckowska)

            Dzieci oraz opiekunowie  otrzymali pamiątkowe dyplomy i statuetki na pamiatkę kanonizacji Jana Pawła II.

             

          • XX Gminny Festiwal Piosenki- wyniki

          • W dniu 28.04.2014 r. nasze przedszkolaki brały udział w XX Gminnym Festiwalu Piosenki, organizowanym przez Ośrodek Upowszechniania Kultury w Chorzelach.

            Oto wyniki:

            Kategoria 3-4 lata (soliści)

            I miejsce - Eliza Ciborowska

            II miejsce - Maksymilian Karwczyk

            Kategoria 3-4 lata (zespoły)

            I miejsce Oliwia Lipińska i Roskana Antosiak

            Kategoria 5 -6 lat (soliście)

            I miejsce - Miłosz Pyśk, Natalia Chrzanowska, Zofia Kobylińska

            II miejsce - Julia Szustecka, Paulina Rapacka,

            III miejsce - Zosia Hagen

            Kategoria 5-6 lat (zespoły)

            I miejsce - Turyści, Wesołe Nutki

            II miejsce - Przyjaciółki

            III miejsce - Małe blondyneczki

            Nagrody oraz dyplomy  zostane rozdane na festynie podczas obchodów 3 maja  z rąk pani burmistrz Beaty Szczapankowskiej.

          • ZMIANA ORGANIZACJI PRACY W PRZEDSZKOLU

          • Przedszkole Samorządowe w Chorzelach informuje, iż 2 maja 2014 r. jest dniem wolnym od pracy w zamian za święto przypadające w sobotę 3 maja 2014 r. i w związku z tym przedszkole będzie w tym dniu nieczynne.

          • Spotkanie z rodzicami

          • W dniu 24.04.2014 r. ( czwartek) o godz. 14.00 w sali nr 1 w Przedszkolu Samorządowym w Chorzelach odbędzie się spotkanie z rodzicami dotyczące oceny gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej.

          • "Bieg ku świętości"

          •  

            W minioną niedzielę  tj. 13.04.2014 r. został zorganizowany "bieg ku świętości" przez Publiczne Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Chorzelach na terenie placu naszego kościoła.  Patronat honorowy został objęty przez : Ksiądza Kanonika Stanisława Dziękiewicza - Proboszcz Parafii św. Mikołaja w Chorzelach oraz p. Beatę Szczepankowską - Burmistrz Miasta i Gminy w Chorzelach. 

            W biegu brały udział również nasze przedszkolaki w kategorii 3 - 4 lata  na dystansie 100 m

            oraz 5-6 latki na dystansie 200 m.

            W kategorii 3-4 lata wygrał Bartosz Ebing oraz Mateusz Pieniek, natomiast w kategorii 5-6 latki nasi podpieczni nie zajeli miejsca na podium, ale będziemy dalej ćwiczyć !

            Dziękujemy za udział w biegu!

             

             

          • Wyniki konkursu "CHORZELE - moja gmina"

          • CHORZELE - moja gmina

            W dniu 11 kwietnia 2014 r. został roztrzygnięty konkurs plastyczny organizowany przez nasze nauczycielki tj. Małgorzatę Walc oraz Małgorzatę Andruszkiewicz. Oto wyniki:

            I mijesce - Karolina Rzeszot gr. III

            II miejsce - Natalia Chrzanowska gr. IV

            III miejsce - Błażej Wojciechowski gr.IV

            Wyróżnienia :

            1. Paulina Jagaczewska - gr.VI
            2. Julia Wrzosek - gr. II
            3. Julia Tęga - gr.II
            4. Julia Stachniałek - gr. III
            5. Patryk Jagaczewski - gr.IV
          • "Najpiękniejsza Marzanna"

          • Dzieci z Przedszkola Samorządowego w Chorzelach brały udział w konkursie plastycznym pt. "Najpiękniesza Marzanna" organizowany przez Ośrodek Upowszechniania Klutury w Chorzelach.

            Oto wyniki:

            • I miejsce - Maksymilian Krawczyk gr. II 
            • wyróżnienie - Maciej Wrzosek gr. II
            • wyróżnienie - Amelia Koczkodon gr. V

            Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe.

          • "Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami"

          •  

            W dniu 11.04.2014 r. w przedszkolu był realizowany program dotyczący profilaktyki chorób odkleszczowych organizowany przez Powiatową Stację Sanitarno - Epidemilogiczną w Przasnyszu za pośrednictwem naszego przedszkola.

            Kleszcze przenoszą wiele chorób. Do najczęściej spotykanych zalicza się boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Przeciwko KZM można się zaszczepić, przeciwko boreliozie szczepionki jeszcze nie wymyślono, a jest to choroba, której lekceważyć nie powinniśmy. Wywołuje m.in. zmiany zapalne stawów, przewlekłe zapalenia mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych, niedowłady, porażenie nerwów obwodowych, zaburzenia czucia, zaburzenia psychiczne i pamięci, zmęczenie (napadowe lub stałe), ociężałość, bóle głowy (zwykle części potylicznej), bóle i kurcze mięśni. Dlatego ukąszeń kleszczy nie należy lekceważyć.

            Dzieci  z naszego przedszkola wysłuchały bardzo ciekawej pogadanki  na temat niebezpieczeństw, jakie niosą kleszcze i jak się przed nimi chronić. Przedszkolaki dowiedziały się, jakie choroby są przenoszone przez kleszcze na człowieka oraz zdobyły wiedzę na temat bytowania i odżywiania się kleszczy.

            Vademecum wiedzy o kleszczach i chorobach odkleszczowych:

            • biologia kleszczy,
            • typowe miejsca występowania kleszczy,
            • aktywność kleszczy,
            • sposoby usuwania kleszczy,
            • chooroby przenoszone przez kleszcze:(kleszczowe zapalenie mózgu, borelioza, inne choroby odkleszcowe),
            • ryzyko zakożenia chorobami odkleszczowymi
          • Informacja

          • REKRUTACJA

            DO PRZEDSZKOLA SAMORZĄDOWEGO W CHORZELACH NA ROK SZKOLNY 2014/2015

            zgłoszenia przyjmowane do przedszkola, żłobka i klubu dziecięcego

             

            • 01-15 kwietnia 2014 r.  – wydawanie i przyjmowanie „Kart zgłoszeń do przedszkola”. Karty znajdują się w gabinecie dyrektora oraz na stronie internetowej.
            • 16-17 kwietnia 2014 r. – rozpatrywanie złożonych kart przez Przedszkolną Komisję Rekrutacyjną.
            • 18 kwietnia  2014 r.– wywieszenie list dzieci przyjętych i nieprzyjętych do Przedszkola Samorządowego w Chorzelach na tablicy ogłoszeń.
            • 22-23 kwietnia  2014 r.- składanie odwołań w sprawie nieprzyjęcia dziecka do przedszkola.
            • 24 kwietnia 2014 r. – rozpatrywanie odwołań przez Przedszkolną Komisję Rekrutacyjną.
            • 25 kwietnia  2014 r.– wywieszenie na tablicy ogłoszeń ostatecznej decyzji w sprawie odwołań.

             

          • UWAGA ! Rekrutacja!

          •                                       

            Dyrektor Przedszkola Samorządowego w Chorzelach informuje, że od 1 kwietnia 2014 r. rozpoczynają się zapisy dzieci do przedszkola, żłobka oraz klubu dziecięcego na rok szkolny 2014/2015.

            Karty zgłoszeniowe dziecka można pobierać w sekretariacie przedszkola w godzinach od 7.00 do 15.00 oraz na stronie internetowej.
            Zapisy do Przedszkola Samorządowego w Chorzelach, ul. Szkolna 2, 06-330 Chorzele na rok szkolny 2014/2015 będą odbywać się w terminie 01.04- 15.04.2014r. Zapraszamy do naszego przedszkola dzieci 3,4,5,6- letnie z terenu gminy Chorzele i nie tylko. Informacje dotyczące rekrutacji dostępne są na stronie internetowej przedszkola oraz bezpośrednio w placówce u dyrektora przedszkola.

            INFORMACJE DODATKOWE

            Do przedszkola dzieci zapisywane są jeden raz w roku szkolnym. W kolejnych latach rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola również zobowiązani są do odebrania oraz wypełnienia nowej karty w celu kontynuowania edukacji w naszej placówce. W wyniku nowelizacji ustawy o systemie oświaty w roku szkolnym 2014/2015 obowiązkowym przygotowaniem przedszkolnym objęte są dzieci pięcioletnie oraz dzieci sześcioletnie, które nie zostały objęte obowiązkiem szkolnym.

            UWAGA RODZICE DZIECI 6 – LETNICH (ROK URODZENIA 2008)

            W roku szkolnym 2014-2015 do szkoły pójdą już dzieci sześcioletnie, które urodziły się między styczniem, a czerwcem 2008r. Dla dzieci 6- letnich urodzonych w drugim półroczu oznacza to przesunięcie obowiązku szkolnego o rok. Rok później czyli w roku szkolnym 2015/2016 do klasy pierwszej pójdą już wszystkie sześciolatki.

            UWAGA RODZICE DZIECI 5- LETNICH (ROK URODZENIA 2009)

            Dziecko w wieku 5 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu lub oddziale przedszkolnym. Obowiązek ten rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 5 lat. W roku szkolnym 2014/2015 obowiązkiem odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego objęte są wszystkie dzieci urodzone w 2009r.

             

            Plik do pobrania:

             

            ŻŁOBEK 

            1. dzieci przyjmowane od ukończenia 20 tygodnia życia do lat 3
            2. opieka do 10 godzin dziennie,
            3. czas opieki można wydłużyć za dodatkową opłatą,
            4. koszt za pobyt i wyżywienie ustala Rada Miejska w Chorzelach

             

            KLUB DZIECIĘCY

            1. opieka i nauka poprzez zabawę w momencie, kiedy rodzice nie mogą sprawować opieki osobiście,
            2. opieka sprawowana nad dziećmi przez opiekuna odbywac się będzie do 5 godzin dziennie,
            3. do klubu dziecięcego mogą uczestniczyć dzieci w wieku od ukończenia pierwszego roku życia do lat 3,

             

            1. Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256 poz. 2572 z późn. zm.) zwaną dalej Ustawą
            http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19910950425

            2. Ustawa z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r. poz. 7) zwaną dalej Ustawą zmieniającą
            http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20140000007