Jak pomóc dziecku łagodnie przejść proces adaptacji w przedszkolu???
WEŹ RAZEM Z DZIECKIEM UDZIAŁ W SPOTKANIACH ADAPTACYJNYCH.
Dzięki nim obejrzycie nowe miejsce, poznacie nauczycieli, innych rodziców i dzieci, które również po raz pierwszy przyjdą do przedszkola. Pamiętaj, by stopniowo przyzwyczajać dziecko do zmian – łatwiej będzie mu przejść przez ten trudny czas.
ZADBAJ O TO, ABY PRZEDSZKOLE NIE KOJARZYŁO SIĘ DZIECKU Z PIERWSZYM ROZSTANIEM Z RODZICAMI.
Pozostaw je na kilka godzin z innymi dorosłymi (np. dziadkowie, znajomi) – w ten sposób maluch zacznie akceptować nową sytuację, upewni się, że zawsze ktoś po niego wróci.
WSPÓLNIE Z DZIECKIEM SPORZĄDŹ LISTĘ PRZYBORÓW , JAKICH BĘDZIE POTRZEBOWAĆ W PRZEDSZKOLU.
Wybierz się razem z nim na zakupy. Bardzo ważne jest, aby dziecko miało poczucie swojego udziału w zakupach, dlatego pozwól mu dokonywać wyborów. Jego zadowolenie z pewnością zwiększy chęć pójścia do przedszkola i wypróbowanie nowych rzeczy.
DUŻO ROZMAWIAJ Z DZIECKIEM O PRZEDSZKOLU , NASTAW JE POZYTYWNIE DO NOWEGO MIEJSCA.
Warto opowiadać malcowi, jakie panują tam zasady, co go czeka. Przedstaw dziecku zachęcający, ale realny obraz przedszkola. Nie oszukuj, gdyż maluch doskonale to wyczuwa, a tym samym bardzo szybko traci zaufanie.
DAJ DZIECKU TYLE CZAU, ILE BĘDZIE POTRZEBOWAŁO, ABY PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO NOWYCH WARUNKÓW.
Radzenie sobie ze stresem adaptacyjnym jest sprawą indywidualną i u każdego może przebiegać inaczej ( od kilku dni u jednych, do kilku miesięcy u innych). Pamiętaj o tym, aby nie porównywać dziecka z rówieśnikami. Nie bagatelizuj także jego lęków i obaw przed przedszkolem, lecz wspieraj je w tym okresie.
ZWRÓĆ UWAGĘ NA KRÓTKIE POŻEGNANIE.
Warto często mówić dziecku, że zawsze po nie ktoś przyjdzie (ty, babcia czy dziadek). Zapewnij je także o swojej miłości. Zadbaj o to, aby osoba, która odprowadza dziecko do przedszkola, była opanowana i w miarę stanowcza. Pamiętaj- nie okazuj dziecku własnych rozterek podczas rozstania, bowiem wtedy przekazujesz mu własne lęki.
STOPNIOWO PRZYZWYCZAJAJ DZIECKO DO PRZEDSZKOLA. JEŚLI JEST TO MOŻLIWE, PRZEZ PIERWSZE DNI ODBIERAJ JE WCZEŚNIEJ.
Pamiętaj jednak, żeby nie obiecywać czegoś, czego nie jesteś w stanie spełnić. Zawsze dotrzymuj słowa - daje to poczucie bezpieczeństwa.
PO POWROCIE Z PRZEDSZKOLA ZACHĘĆ DZIECKO DO TEGO, ABY OPOWIADAŁO, CO SIĘ DZIAŁO TEGO DNIA, CO MU SIĘ PODOBAŁO, A CO NIE,
Powinno ono wiedzieć, że wszystko może opowiedzieć rodzicom oraz że w każdej sytuacji może liczyć na ich pomoc. Jeśli malec nie chce opowiadać, nie zmuszaj go i nie zadawaj zbyt wielu pytań.
WARTO POZWOLIĆ DZIECKU ZABRAĆ DO PRZEDSZKOLA ULUBIONĄ ZABAWKĘ.
Takie rozwiązanie zwiększy poczucie bezpieczeństwa, a ulubiona maskotka z pewnością okaże się niezastąpionym wsparciem i pomocą w trudnych chwilach.
NIE WYRĘCZAJ DZIECKA.
Zachęcaj je do samodzielnego ubierania się, mycia rąk czy zjadania posiłków. Wspieraj w trudnych sytuacjach, daj mu czas i okazuj cierpliwość. Dziecko, które jest samodzielne, zapewne będzie czuło się pewniej i bezpieczniej w nowym miejscu.